Tumblr ip uçları

Tumblr İçin Seo ipuçları

Tumblr günümüzde; üye sayısı, eklenen blog ve yayınlanan yazı sayısı bakımında wordpress ve blogspot’u geçmesine rağmen seo konusunda hala wordpress ve blogspot kadar etken olamamıştır. WordPress sep eklenti paketi uzantısının kolayca indirilip kullanılması özellikleri sayesinde, blogspot’un ise google bağlantındaki avantajları ile Tumblr ile arasında önemli fark ve ayrıcalıklara sahip olmuşlardır.

Eğer sitenizde, tumblr sistemi kullanıyorsanız; SEO çalışmalarınızda arama motorlarında öne çıkmak için yapmanız gerekenler şunlardır.

Tumblr için Seo Ipuçları
Tumblr için Seo Ipuçları

Domain Adın Alın

İlk olarak yapanız gereken tumblr sahibi olmak için aldığınız bedava linki, alan adını değiştirerek ücretliye çevirmek. Tumblr kendinize ait olan blogda, kendi domainizi almaniza ve bunu o blogda kullanmanıza olanak sağlar. Alan adınızı aldıktan sonra yapacağınız ilk iş, tumblr’de blogunuza girmek, kontrol paneline gelip üstte blog ayarlarına gelmek, custom domain name(domain adını özelleştir) bölümüne yeni satın aldığınız domain ismini girrerek önünüze çıkan talimatları uygulayıp kaydınızı güncelleştirmektir.

Burada dikkat etmeniz gereken önemli konu, aldığınız domain adının, yaptığının iş, blogunuzun içeriği ve bulunduğunuz sektöre uygun olmasıdır.

Tumblr Ücretsiz Blog

Tumblr ücretsiz bir blog biçimi olduğu için genelde sektör ya da e-ticaret gibi faliyet türleri ticarete dayanan kurumların tercih etmediği sadece kişisel gurupların veya öğrencilerin kullanımında olan sosyal paylaşım türüne girdiği için seo çalışmalarında önem de görmemiştir. Zirve hırsı olan yada sayfa hittine önem verenlerin çalışmalarını değerlendirmek için mutlaka tumblr’yi ücretli alan adlarına bağlaması önerilir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Türkçe Dizin Ekleme başlıklı makalemizde backlink, eklemax ve google hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir