Seo Araçları

Temel Seo Araçları

Temel seo araçlarından site biçimlendirmesi diye adlandırılan, Site configuration ve gezgin erişimi olarak adlandırılan, crawler access’ den bahsetmek istiyoruz.

Web siteniz ile google arasında karşılık gönderilen sinyal alış verişleri için, seo çalışmalarında kullandığımız sitemap ya da bir başka deyişle site haritaları sayesinde aldığımız raporlar sayesinde geçerli durumda olup olmadığını ya da cep telefonu ya da pc, notebook üzerinden girişleri hangi sayfada ne kadar süre kalındığını anlayabiliriz.

Site Biçimlendirmesi (Site Configuration)

Google tarafından sitenizi ziyaret eden botlarla, web siteniz arasındaki alış veriş ve iletişimi aralarındaki etki tepki paylaşımlarını görmek için site configuration’dan yararlanırız.

Temel seo araçları
Temel Seo Araçları

Seo çalışmaları sırasında stratejimizi planlayarak uygulamamıza yarayan önemli bir kaynak ve destek olan site biçimlendirme araçlarımıza örnek olarak sitemap’leri verebiliriz.

Gezgin Erişimi (Crawler Access)

Crawler access web sitenize gelen Google botlarıyla aranızdaki gezgin ilişkilerini raporlamak için, SEO çalışmalarımızda kullandığımız etkili bir sistemdir.

Robot.txt dosyalarınızı nasıl test edersiniz?

Robot.txt dosyası ile, http durum koduyla en son indirilme zamanını görebilirsiniz. İnceleme sonuçları kısmında tüm dosyanız incelenir, dosyanızda bulunan site haritasını tanımlar, kullanıcı kurallarını belirtir hatalarda uyarır.

Seo çalışmalarınızda sitenizi test edebilmek için hazırlanan, robot.txt basit ve kullanışlı bir sandbox’dur. Sitenize yapılacak değişikleri etkinleştirmek için manüel yazım yapılarak tekrar eklenmesi gerekmektedir. Sağlıklı ve başarılı bir seo çalışması için en büyük yardımcınızdır.

Bir önceki yazımız olan Seo Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar başlıklı makalemizde görsel içerik, heef kitle ve sayfa içi seo hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir