mobil güncellemesi

Mobil SEO Güncellemesi

Google tarafından yapılan ve uzmanlar tarafından Mobil-Geddon adını verdikleri, mobil kullanıcılarının beklentilerini daha iyi karşılamak adıyla yaptıkları güncelleme, özellikle SEO ile ilgilenenlerin büyük dikkatini çekti.

Mobil-Geddon uygulaması, kurumsal firmalar, webmasterlar, ajanslar tarafından yanlış anlaşılmıştır. Bu uygulama başladığında bir gün içinde sayfaların aldığı hitlerde ani yükseliş ya da düşüşler bekleniyor. Zamana yayılacağı kesin olan bu beklenti oldukça yanlıştır.

mobil seo güncellemesi
mobil seo güncellemesi

Büyük firmalar, zirvedeki siteler Mobil-Geddon, uygulamasına başlarken hiti düşük olan siteler bu uygulama konusunda çalışma sergilememişlerdir.

Alt yapısı wordpress olan siteler, wptouch mobile plugin eklentisini yükleyerek hızlı çözüm yoluna gidebildiler. Böylelikle SEO konusundaki en önemli ihtiyaçlarınızdan bir tanesi olan hızlı açılan site ihtiyacınız da karşılannmış olacaktır.

Mobil Güncellemesi İle İlgili Aklınıza Gelen Sorular.

Mobil güncellemesiyle ilgili aklınıza gelen sorulardan bazılarının cevapları şunlardır.

  • Mobil güncellemeler sitelerden çok sayfaları ilgilendiren aramalarda önemlidir.
  • Güncelleme sonrasında, yalnızca cep telefonundan, mobil olarak yapılan aramalar önemli, tabletten, bilgisayardan yapılan aramaların bu uygulamaya katkısı yoktur.Siteniz mobil uyumlu olmasa bile, her hangi bir içeriğiniz mobil uyumlu ise,  mobil güncellemesinden etkilenecektir.
  • Google’ın, sayfalarınızdan birinin mobil uyum güncellemesinden etkilenip etkilenmediğini öğrenmek için, mobil uyumluluk testini kullanmanız yeterlidir.
  • web sitenizin sıralamasının mobil uygulanmasından ne kadar etkilendiği hemen belli olmaz, güncellemeden ortalama bir hafta sonra, indexlenme yapıldıktan sonra anlaşılır.
  • Sitenize uyguladığınız test sonrası mobil uyumluluk olumsuz ise, mobil uyumluluk testinden çıkan olumsuzlukları tespit edip, düzelterek google botuna tekrar tarama yaptırıp, test tekrarlanmalı, robot.txt ve getir aracı kullanılmalı
  • Sitenizden, mobil uyumu olmayan bir başka siteye bağlantı verdiğinizde bu ziyaretçilerinizi etkileyecek fakat sitenizde büyük bir olumsuz etki göstermeyecektir.
  • Responsive web tasarım yapılmış, farklı mobil sürümü olan sitelerin sıralamasında fark olmaması için, sitenizin bütün sayfalarının mobil uyumlu testinin yapılıp google tarafından indexlenmesi gerekmektedir.
  • Mobil uyumlu olmayan sitelerin mobil arama sayfalarında görünüp görünmemesi sitenin kalitesine ve değerine bağlıdır.

Bir önceki yazımız olan İçerik Optimizasyonu İçin Kullanabileceğiniz Araçlar başlıklı makalemizde Anahtar Kelime, backlink ve hit hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir