phantom güncellemesi

Google Phantom Güncellemesi

Büyük bir algoritma değişikliği yapacağının sinyallerini bir süredir veren google, bu değişiklikleri bir süredir uygulamaya başlayarak gündeme getirdi.

İlk olarak, mobil uyumlu siteleri gündeme sokan, değer sürecinde artılar katan google, bu yöntemlerle bilhassa büyük web sitelerinin değişim sürecini oldukça zorlaştırdı.

Çekirdek algoritma üstüne yapılan ve Phantom adı verilen bu uygulama, ana algoritma da oldukça köklü değişiklere neden olmaya başlamıştır. SEO danışmanlığı hizmetleri ile tüm Google güncellemeleri ile başa çıkabilme şansınız olacaktır.

Phantom Ne Demektir?

Phantom, google tarafından daha önceden herhangi bir uyarı ya da bilgi verilmeden yapılan, çekirdek değişliğe verilen isimdir.

Google Phantom Güncellemesi
Google Phantom Güncellemesi

Fark ettirilmeden birden yapılan bu uygulama, HubPages’in kurucusu olan, Paul Edmondson tarafından ortaya çıkarılmıştır.Binlerce blogu kapsayan Phantom Projesi, arama motorlarından sitelere gelen ziyaretçiler ‘nasıl yapılır?’ şeklinde ziyaretçilerden kaynaklanmıştır.

Phantom Güncellemesi

Paul Edmondson tarafından yapılan araştırma sonucu, mobil güncellemelerden kaynaklandığı düşünülen ve zirvedeki sitelerin bir kaç saatte, yüzde yirmi iki civarı hit kaybetmesine sebep olan ana nedenin, phantom güncellemesi olduğu ispatlanmıştır.

Google’ın kesin bir açıklamada bulunmamasına rağmen, bazı sorulara verdikleri cevaplardan  ve arada veridikleri farklı açıklamalardan yola çıkarak, şu an yüksek oranda hit elde eden zirvede olan büyük, lider sitelerin plantom güncellemesi nedeniyle oldukça kritik bir dönemde olduğunu söyleyebiliriz.

Google Spam Algılama

Bazı iddialar, google tarafından yüksek hitleri olan siteler spam olarak algınabileceği düşüncesini ortaya çıkarıyor. Zirvede olan sitelerin phantom güncellemesinden zarar görebileceği düşüncesinin baskın olduğu ortada.

Phanton güncellemesi hakkında yapılan araştırmalar takip edilip, zarar görünmesinin engellenmesi yolunda tedbir alınması mümkündür.

Bir önceki yazımız olan İçerik Optimizasyonu İçin Kullanabileceğiniz Araçlar başlıklı makalemizde Anahtar Kelime, backlink ve hit hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir