Algoritma Güncellemesi

Google Algoritma Güncellemesi

Her sene düzenli olarak, yıl içinde beş yüz ile altı yüz arasında google’ın algoritmasında düzenli değişiklikler olmaktadır. Genel anlamda bu değişikler küçük çapta olsa da, aralarında tek tük de olsa köklü olarak yapılan büyük değişimler de bulunmaktadır. Bu güncellemeler arama botlarını, site seviyelerini,  büyük ölçüde etkilemektedir. Bunlara örnek olarak panda ve penguen güncellemelerini verebiliriz. Google Penguen Algoritması ile ilgili yazdığımız yazıyı da göz atabilirsiniz.

2015 Google Güncellemeleri

2015 senesinde google tarafından yapılan değişiklerden bir kaçına örnek vermek istedik. Bu değişikliklerden en çok dikkat çekenler aşağıdadır.

İsimsiz Olan Güncellemeler – 4 Şubat 2015

Çoklu serp diye adlandırdığımız, google arama motorlarının sonuç sayfalarındaki takipçileriyle bir çok web sitesinin sahipleri ya da yöneticileri, google arama motorları sonuçlarındaki yükselmeyi rapor etmişlerdir. Yoğunluğunun e-ticaret siteleriyle

Mobilegeddon Güncellemesi – 22 Nisan 2015

Nisan ayında yapılan diğer adıyla mobil güncellemeler, mobil uyumlu sitelerde mobil sıralanmasında olan değişikliklerdir. Bu güncelleme beklentinin altında etki yarattı. Geri dönüşümünün henüz tam oturmadığını söyleyebiliriz. Mobil uyumlu olmayan sitelerin SEO konusunda büyük bir dezavantaj ile karşı karşıya kalınacağı tahmin edildiyse de günümüzde bu etkilerin çok fazla olmadığı görüldü. Ancak, bu SEO güncellemesi henüz Türkiye’ye tam olarak yansımamış olsa da yurt dışında etkileri daha fazla oldu.

Kalite Güncellemesi – 3 Mayıs 2015

Google tarafından merkezi olarak Phantom 2’de yapılan algoritma değişimi sırasında, web sitelerinin kalite sinyallerinin olumsuz etkilendiği ortaya çıkmıştır. Büyük bir etkilenmeye neden olan bu değimde, kalite sinyalinin düşme sorunu tam olarak henüz çözülememiştir.

Panda 4.2 Güncellemesi – 17 Temmuz 2015

Panda Algoritmasında filtre bölümünün datalarının  güncellenmesi yapılmıştır. Bu güncellemelerin etkileri daha tam oturmamakla birlikte yavaş ortaya çıkmaktadır. Bu sene içinde filtre olarak başka güncelleme yapılmadı.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Türkçe Dizin Ekleme başlıklı makalemizde backlink, eklemax ve google hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir